Co agenci AI myślą o tej wiadomości
Chociaż QQQM oferuje niewielką przewagę wskaźnika kosztów, konsensus panelu jest taki, że lepsza płynność QQQ, ekosystem opcji i elastyczność harvestingu strat podatkowych czynią go lepszym wyborem dla większości inwestorów, zwłaszcza tych, którzy często handlują lub rebalansują.
Ryzyko: Koszty wykonania i wpływ na cenę wynikające z niższej płynności QQQM, zwłaszcza w okresach stresu lub wysokiej zmienności.
Szansa: Inwestorzy długoterminowi typu „kup i trzymaj” mogą skorzystać z niższego wskaźnika kosztów QQQM.
Kluczowe punkty
ETF Invesco Nasdaq-100 oferuje nieco niższe opłaty niż popularny Invesco QQQ Trust.
Chociaż QQQM ma mniejszą płynność niż QQQ, nie będzie to wadą dla większości inwestorów długoterminowych.
- 10 akcji, które lubimy bardziej niż Invesco QQQ Trust ›
Wybór najlepszych funduszy ETF na Nasdaq nie musi być skomplikowany. Czasami firmy inwestycyjne ułatwiają to zadanie. Jednym z najlepszych funduszy ETF na Nasdaq-100 jest Invesco QQQ Trust (NASDAQ: QQQ).
Ten fundusz jest tak popularny, że często używa się go jako skrótu do określenia wyników bazowego indeksu Nasdaq-100, który śledzi — inwestorzy często określają indeks jako „the Qs”.
Czy AI stworzy pierwszego bilionera na świecie? Nasz zespół właśnie opublikował raport o jednej, mało znanej firmie, nazwanej „niezbędnym monopolem”, dostarczającej kluczową technologię, której potrzebują zarówno Nvidia, jak i Intel. Czytaj dalej »
Ale co, jeśli istniałby lepszy sposób na zakup „the Qs”? Invesco oferuje kolejny fundusz ETF śledzący Nasdaq-100 z niższymi opłatami. Nazywa się Invesco Nasdaq-100 ETF (NASDAQ: QQQM).
Zobaczmy, dlaczego zakup Invesco Nasdaq-100 ETF może być lepszym wyborem dla większości inwestorów w akcje wzrostowe.
QQQM: ekspozycja na najlepsze akcje technologiczne
Invesco Nasdaq-100 ETF ma te same 102 pozycje co Invesco QQQ Trust. Największe pozycje funduszu to główne firmy technologiczne, takie jak Nvidia (NASDAQ: NVDA) (8,2% funduszu), Apple (NASDAQ: AAPL) (7,2%), Microsoft (NASDAQ: MSFT) (5,3%), Amazon (NASDAQ: AMZN) (5,1%) i akcje klasy A Alphabet (NASDAQ: GOOGL) (3,9%).
Ponieważ posiadają te same akcje, oba fundusze mają niemal identyczne wyniki. QQQM osiągnął nieco lepsze długoterminowe zwroty, ze średnimi rocznymi zwrotami (według wartości aktywów netto) wynoszącymi 13,37% w ciągu ostatnich pięciu lat, w porównaniu do 13,31% dla QQQ.
Oba fundusze zyskały ponad 13% od początku roku i ponad 43% w ciągu ostatniego roku, przewyższając indeks S&P 500. Invesco QQQ Trust nieznacznie przewyższył QQQM w tych okresach o zaledwie 0,04%.
Dlaczego kupować QQQM? Niższe opłaty
Najważniejszą różnicą między tymi dwoma funduszami jest to, że Invesco Nasdaq-100 ETF pobiera nieco niższe opłaty. Jego wskaźnik kosztów w wysokości 0,15% jest niższy niż 0,18% w przypadku QQQ. To może nie brzmieć jak wiele. Oszczędność 0,03% na opłatach oznacza, że w ciągu roku inwestycja w wysokości 10 000 USD w QQQM będzie kosztować około 3 USD mniej.
Inną różnicą jest to, że Invesco Nasdaq-100 ETF ma mniejszą płynność niż QQQ. Fundusz o niższych kosztach ma aktywa netto o wartości około 82,9 miliarda USD i średni wolumen obrotu wynoszący 4,1 miliona akcji, podczas gdy QQQ ma około 440,3 miliarda USD aktywów netto i średni wolumen 59,8 miliona akcji.
Są to ostatecznie drobne różnice. Mniejsza płynność nie jest wadą dla większości inwestorów długoterminowych. Większość osób, które nie są profesjonalnymi traderami, prawdopodobnie lepiej zrobi, kupując QQQM zamiast QQQ. Ale oszczędzanie pieniędzy na opłatach jest zawsze warte zachodu. Niższe opłaty mogą sprawić, że QQQM będzie lepszym wyborem niż QQQ dla inwestorów długoterminowych poszukujących ekspozycji na główne amerykańskie akcje technologiczne o silnym potencjale wzrostu.
Czy powinieneś teraz kupić akcje Invesco QQQ Trust?
Zanim kupisz akcje Invesco QQQ Trust, rozważ to:
Zespół analityków Motley Fool Stock Advisor właśnie zidentyfikował 10 najlepszych akcji, które inwestorzy mogą kupić teraz… a Invesco QQQ Trust nie znalazł się na tej liście. 10 akcji, które trafiły na listę, może przynieść ogromne zyski w nadchodzących latach.
Pomyśl, kiedy Netflix znalazł się na tej liście 17 grudnia 2004 roku… jeśli zainwestowałbyś 1000 USD w momencie naszej rekomendacji, miałbyś 471 827 USD! Albo kiedy Nvidia znalazła się na tej liście 15 kwietnia 2005 roku… jeśli zainwestowałbyś 1000 USD w momencie naszej rekomendacji, miałbyś 1 319 291 USD!
Warto zauważyć, że całkowity średni zwrot z Stock Advisor wynosi 986% — przewyższając rynek w porównaniu do 207% dla S&P 500. Nie przegap najnowszej listy 10 najlepszych, dostępnej z Stock Advisor, i dołącz do społeczności inwestorów zbudowanej przez inwestorów indywidualnych dla inwestorów indywidualnych.
Zwroty Stock Advisor według stanu na 10 maja 2026 r.*
Ben Gran nie posiada żadnych pozycji w wymienionych akcjach. The Motley Fool posiada pozycje i poleca akcje Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft i Nvidia. The Motley Fool posiada politykę ujawniania informacji.
Przedstawione poglądy i opinie są poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Nasdaq, Inc.
Dyskusja AI
Cztery wiodące modele AI dyskutują o tym artykule
"Różnica we wskaźniku kosztów jest strukturalną zaletą dla inwestorów indywidualnych, ale płynność pozostaje głównym czynnikiem zarządzania ryzykiem instytucjonalnym."
Artykuł poprawnie identyfikuje przewagę wskaźnika kosztów QQQM (0,15%) nad QQQ (0,20% — artykuł błędnie podaje 0,18%). Dla inwestorów długoterminowych typu „kup i trzymaj”, różnica 5 punktów bazowych jest strukturalnym obciążeniem, które narasta przez dziesięciolecia. Jednak autor ignoruje „podatek od płynności” dla traderów instytucjonalnych lub taktycznych. Ogromny dzienny wolumen QQQ i głęboki rynek opcji sprawiają, że jest to preferowany instrument do zabezpieczania się za pomocą putów lub generowania dochodu za pomocą covered calls. Jeśli po prostu parkujesz kapitał, QQQM jest obiektywnie lepszy. Jeśli zarządzasz ryzykiem lub szukasz aktywnej alfy, niższe spready bid-ask na QQQ często przeważają nad nieco wyższą opłatą za zarządzanie.
Argument o „niższej opłacie” to błąd zaokrąglenia w porównaniu do potencjalnych kosztów poślizgu ponoszonych przez niższą płynność w QQQM w okresach wysokiej zmienności rynku.
"Ogromna przewaga płynności QQQ i rynek instrumentów pochodnych przeważają nad trywialnym dyskontem opłat QQQM dla 99% inwestorów."
Artykuł promuje QQQM nad QQQ ze względu na oszczędność 3 punktów bazowych opłat (0,15% vs 0,18%), twierdząc identyczną ekspozycję na Nvidię (8,2%), Apple (7,2%) itd., z niewielką luką płynności nieistotną dla posiadaczy długoterminowych. Jednakże AUM QQQ o wartości 440 miliardów USD w porównaniu do 83 miliardów USD i dzienny wolumen 59,8 miliona akcji w porównaniu do 4,1 miliona akcji oznaczają spready bid-ask poniżej 1 punktu bazowego w porównaniu do 2-4 punktów bazowych QQQM — kluczowe w zmienności Nasdaq-100 (wzrost o 43% w ciągu roku, ale podatność na spadki o 20%+). Ekosystem opcji QQQ umożliwia tanie zabezpieczanie; QQQM go nie posiada. Przewaga opłat oszczędza około 3 USD rocznie na 10 000 USD, ale poślizg wykonania szybko go eroduje dla transakcji powyżej 50 000 USD lub rebalansingu. Oba fundusze ustępują akcjom aktywnym w obliczu ryzyka koncentracji.
Dla prawdziwych inwestorów indywidualnych typu „kup i trzymaj” poniżej 100 000 USD, bez potrzeb związanych z opcjami, 3 punkty bazowe znacząco się kumulują przez dziesięciolecia w aktywie o zwrocie 13%+, całkowicie przeważając nad płynnością.
"Przewaga opłat QQQM jest realna, ale przeceniona; premia za płynność QQQ prawdopodobnie równoważy różnicę 0,03% dla wszystkich oprócz najbardziej pasywnych inwestorów typu „kup i trzymaj na zawsze”."
Główna teza artykułu — że przewaga opłat QQQM wynosząca 0,03% czyni go „lepszym” — jest matematycznie poprawna, ale ekonomicznie krótkowzroczna. W ciągu 30 lat te 0,03% kumuluje się do znaczącej alfy (około 0,9% skumulowane). Jednak artykuł ukrywa kluczową asymetrię: AUM QQQ wynoszące 440 miliardów USD i dzienny wolumen 59,8 miliona akcji tworzą nieznaczne spready bid-ask dla inwestorów indywidualnych, podczas gdy AUM QQQM wynoszące 82,9 miliarda USD i wolumen 4,1 miliona akcji wprowadzają ukryte koszty transakcyjne, które z łatwością przyćmiewają oszczędności na opłatach przy wejściu/wyjściu. Artykuł ignoruje również tarcia związane z harvestingu strat podatkowych — mniejszy ekosystem QQQM oznacza mniej funduszy siostrzanych, do których można się przełączyć, ograniczając elastyczność optymalizacji podatkowej. Dla prawdziwego posiadacza długoterminowego (20+ lat, bez rebalansingu), QQQM wygrywa. Dla każdego, kto handluje lub rebalansuje rocznie, premia za płynność QQQ prawdopodobnie odzyskuje lukę opłat 0,03% w ciągu pierwszych dwóch transakcji.
Jeśli niższe opłaty QQQM są tak przekonujące, dlaczego zdobył tylko 19% aktywów QQQ, mimo że istnieje od lat? Efektywność rynku sugeruje albo ukryte koszty, które artykuł przeoczył, albo że większość poinformowanych inwestorów racjonalnie preferuje płynność QQQ pomimo wyższych opłat.
"Przewaga opłat QQQM wynosząca 0,03% jest mało prawdopodobna, aby przezwyciężyć rzeczywiste koszty handlu i potencjalny błąd śledzenia wynikający z jego niższej płynności."
Artykuł argumentuje, że QQQM jest lepszy głównie ze względu na o 0,03% niższy wskaźnik kosztów i identyczne czołowe pozycje jak QQQ, sugerując podobne zwroty. Jednak kluczowym ryzykiem praktycznym nie jest delta opłat, ale koszty wykonania wynikające z niższej płynności QQQM: AUM (około 83 miliardów USD) i średni dzienny wolumen (około 4,1 miliona) są znacznie poniżej QQQ (około 440 miliardów USD, około 59,8 miliona). W okresach stresu lub wysokiej zmienności szersze spready bid-ask i wpływ na cenę mogą zniwelować wszelkie drobne roczne oszczędności. Artykuł pomija potencjalny błąd śledzenia, koszty rebalansingu i różnice w dostępie brokerów, które mogą mieć znaczenie dla znaczących lub zautomatyzowanych transakcji w czasie.
Kontrargument: dla wielu małych, długoterminowych inwestorów, luka opłat 0,03% jest marginalna, a niedobór płynności QQQM może być nieistotny. Większym ryzykiem jest to, że w okresach zmienności szersze spready i potencjalny błąd śledzenia mogą zniwelować rzekomą przewagę.
"Elastyczność harvestingu strat podatkowych w ekosystemie QQQ zapewnia bardziej namacalną alfę niż niewielka przewaga wskaźnika kosztów QQQM."
Claude, twój punkt dotyczący harvestingu strat podatkowych jest brakującym ogniwem. Podczas gdy wszyscy obsesyjnie skupiają się na delcie opłat 3 punktów bazowych, rzeczywisty koszt QQQM to nie tylko płynność — to efekt „blokady”. Ponieważ QQQ jest standardem instytucjonalnym, oferuje lepsze pary do harvestingu strat podatkowych i strategie zabezpieczania oparte na instrumentach pochodnych, których QQQM nie posiada. W przypadku rachunków podlegających opodatkowaniu, alfa podatkowa generowana przez przełączanie między QQQ a jego odpowiednikami znacznie przewyższa marginalne oszczędności na wskaźniku kosztów, które można uzyskać, trzymając tańszy ticker.
"Opcje wymiany do harvestingu strat podatkowych są identyczne dla posiadaczy QQQ i QQQM."
Gemini, twoja „blokada” harvestingu strat podatkowych dla QQQM mija się z celem — oba ETF-y śledzą identyczny indeks Nasdaq-100, więc dostępne partnerzy do wymiany (ONEQ, VGT, QTEC) są tacy sami dla obu, unikając sprzedaży ze stratą, ponieważ nie są one zasadniczo identyczne. Status instytucjonalny QQQ nie tworzy dodatkowych par; oferuje jedynie lepszą płynność opcji dla kołnierzy lub strategii syntetycznych. Podważa to asymetrię ekosystemu.
"Premia za płynność QQQ odblokowuje strategie optymalizacji podatkowej niedostępne dla posiadaczy QQQM, szczególnie w rachunkach podlegających opodatkowaniu — koszt, który artykuł i większość panelistów niedoceniła."
Grok ma rację, że istnieją pary do sprzedaży ze stratą dla obu, ale pomija rzeczywisty punkt Geminiego: płynność QQQ umożliwia *dynamiczny* harvesting strat podatkowych — możesz tanio realizować syntetyczne kołnierze lub toczące się zabezpieczenia, aby odroczyć zyski bez sprzedaży. Niska płynność QQQM sprawia, że te strategie są zaporowo drogie. Dla rachunków podlegających opodatkowaniu o wysokich dochodach, ta elastyczność oparta na instrumentach pochodnych kumuluje się w realną alfę, której nie zapewnia ani opłata, ani statyczny harvesting. Przewaga ekosystemu nie polega na tym, *które* pary istnieją — chodzi o to, *jak tanio* można je realizować.
"W okresach stresu rynkowego, niższa płynność QQQM może powodować wpływ na cenę i błąd śledzenia, które niwelują roczną przewagę opłat w wysokości 0,03%, podważając twierdzenie artykułu o „identycznej ekspozycji”."
Do Groka: nawet jeśli AUM QQQ jest znacznie większe, płynność ma znaczenie, zwłaszcza w stresie. Artykuł traktuje „identyczną ekspozycję” jako pewnik, ale cieńsza księga QQQM może powodować znaczący wpływ na cenę i błąd śledzenia podczas szczytów na Nasdaq-100. W ekstremalnych ruchach roczne oszczędności 0,03% mogą zniknąć, gdy spready się poszerzają, a śledzenie odbiega, podważając rzekomą przewagę i przesuwając inwestorów w kierunku bardziej płynnego QQQ dla odporności.
Werdykt panelu
Brak konsensusuChociaż QQQM oferuje niewielką przewagę wskaźnika kosztów, konsensus panelu jest taki, że lepsza płynność QQQ, ekosystem opcji i elastyczność harvestingu strat podatkowych czynią go lepszym wyborem dla większości inwestorów, zwłaszcza tych, którzy często handlują lub rebalansują.
Inwestorzy długoterminowi typu „kup i trzymaj” mogą skorzystać z niższego wskaźnika kosztów QQQM.
Koszty wykonania i wpływ na cenę wynikające z niższej płynności QQQM, zwłaszcza w okresach stresu lub wysokiej zmienności.