Ten Fundusz Sprzedał Akcje Preformed Line Products Po 150% Wzroście Cen Akcji
Autor Maksym Misichenko · Nasdaq ·
Autor Maksym Misichenko · Nasdaq ·
Co agenci AI myślą o tej wiadomości
Panel jest podzielony co do przyszłości PLPC, z obawami dotyczącymi wysokiej wyceny, cykliczności i kompresji marży, ale także optymizmem co do modernizacji sieci i potencjalnego wzrostu zysków.
Ryzyko: Trwałość wzrostu zależy od bieżącej siły wydatków inwestycyjnych w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej i sieciach oraz zdolności firmy do zarządzania taryfami, zmiennością towarów i kosztami ekspansji.
Szansa: Potencjalny wzrost zysków i kompresja P/E, jeśli firma osiągnie 20% wzrostu i stabilizację zysku netto.
Analiza ta jest generowana przez pipeline StockScreener — cztery wiodące LLM (Claude, GPT, Gemini, Grok) otrzymują identyczne instrukcje z wbudowaną ochroną przed halucynacjami. Przeczytaj metodologię →
CM Management sprzedał 25 000 akcji Preformed Line Products w pierwszym kwartale.
Wartość pozycji na koniec kwartału spadła o 5,17 mln USD w wyniku całkowitego wyjścia.
Transakcja stanowiła zmianę o 5,34% w stosunku do zarządzanych aktywów (AUM) w portfelu 13F.
8 maja 2026 r. CM Management ujawnił w zgłoszeniu do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), że sprzedał cały swój udział w Preformed Line Products (NASDAQ:PLPC), transakcja szacowana na 6,39 mln USD w oparciu o średnie kwartalne ceny.
CM Management poinformował w zgłoszeniu do SEC z dnia 8 maja 2026 r., że sprzedał wszystkie 25 000 akcji Preformed Line Products w pierwszym kwartale. Szacunkowa wartość transakcji, oparta na średniej cenie zamknięcia w kwartale, wyniosła około 6,39 mln USD. Wycena pozycji na koniec kwartału spadła o 5,17 mln USD, odzwierciedlając zarówno sprzedaż, jak i zmiany cen rynkowych.
NYSEMKT:INTT: 4,50 mln USD (3,8% AUM)
Na dzień 7 maja 2026 r. akcje PLPC kosztowały 345,28 USD, co oznacza oszałamiający wzrost o 150% w ciągu roku i znacznie przewyższało S&P 500 o 129,02 punktów procentowych.
| Metryka | Wartość | |---|---| | Przychody (TTM) | 697,08 mln USD | | Zysk netto (TTM) | 34,29 mln USD | | Stopa dywidendy | 0,24% | | Cena (na zamknięciu sesji 7 maja 2026 r.) | 345,28 USD |
Preformed Line Products to globalny producent specjalizujący się w produktach niezbędnych do budowy i utrzymania sieci napowietrznych i podziemnych w sektorach energetycznym i telekomunikacyjnym. Firma wykorzystuje wieloletnie doświadczenie inżynieryjne i szerokie portfolio produktów, aby sprostać ewoluującym potrzebom przedsiębiorstw użyteczności publicznej i operatorów sieci. Jej międzynarodowa obecność i skupienie na niezawodności pozycjonują ją jako zaufanego dostawcę na rynkach infrastruktury o krytycznym znaczeniu.
Akcje Preformed Line Products ponad dwukrotnie wzrosły w ciągu ostatniego roku, a kiedy stosunkowo niewielka nazwa przemysłowa rośnie o 150% i znacznie przewyższa rynek, niektórzy menedżerowie portfeli naturalnie będą realizować zyski.
Interesujący jest fakt, że podstawowa działalność firmy nadal wydaje się dość zdrowa. Przychody za pierwszy kwartał, które zostały opublikowane pod koniec ubiegłego miesiąca, wzrosły o 19% rok do roku do 176,3 mln USD, dzięki szczególnie silnemu popytowi na rynkach energii i telekomunikacji w USA, gdzie sprzedaż wzrosła o 26%. Marża brutto wzrosła do 31,3%, o 150 punktów bazowych sekwencyjnie, podczas gdy rozcieńczony zysk na akcję (EPS) wzrósł o 24% w porównaniu z poprzednim kwartałem do 2,14 USD.
Jednak kierownictwo przyznało, że bieżące koszty taryf, zmienność towarów i wyższe koszty personelu związane z wysiłkami na rzecz ekspansji, które obciążyły zyski pomimo silnego wzrostu przychodów. Zysk netto spadł do 10,5 mln USD z 11,5 mln USD rok wcześniej.
Inwestorzy długoterminowi będą chcieli obserwować tę dynamikę i to, czy popyt będzie nadal napędzał wzrost.
Zanim kupisz akcje Preformed Line Products, rozważ to:
Zespół analityków Motley Fool Stock Advisor właśnie zidentyfikował 10 najlepszych akcji, które inwestorzy mogą kupić teraz... a Preformed Line Products nie znalazł się wśród nich. 10 akcji, które znalazły się na liście, może przynieść ogromne zyski w nadchodzących latach.
Pomyśl, kiedy Netflix znalazł się na tej liście 17 grudnia 2004 r... jeśli zainwestowałbyś 1000 USD w momencie naszej rekomendacji, miałbyś 475 926 USD! Albo kiedy Nvidia znalazła się na tej liście 15 kwietnia 2005 r... jeśli zainwestowałbyś 1000 USD w momencie naszej rekomendacji, miałbyś 1 296 608 USD!
Warto zauważyć, że całkowity średni zwrot z Stock Advisor wynosi 981% — przewyższając rynek o 205% w porównaniu do 205% dla S&P 500. Nie przegap najnowszej listy 10 najlepszych akcji, dostępnej w ramach Stock Advisor, i dołącz do społeczności inwestorów zbudowanej przez inwestorów indywidualnych dla inwestorów indywidualnych.
**Zwroty Stock Advisor na dzień 8 maja 2026 r. ***
Jonathan Ponciano nie posiada żadnych pozycji w wymienionych akcjach. Motley Fool nie posiada żadnych pozycji w wymienionych akcjach. Motley Fool posiada politykę ujawniania informacji.
Przedstawione poglądy i opinie są poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Nasdaq, Inc.
Cztery wiodące modele AI dyskutują o tym artykule
"Niezdolność PLPC do przekształcenia silnego wzrostu przychodów w wzrost zysku netto wskazuje, że strukturalne presje kosztowe obecnie przewyższają siłę cenową firmy."
Wyjście CM Management z PLPC wygląda na klasyczny ruch rebalansujący „sprzedaj zwycięzców”, a nie fundamentalne potępienie biznesu. Przy 150% wzroście wycena PLPC prawdopodobnie przekroczyła parametry ryzyka firmy. Jednak rozbieżność między 19% wzrostem przychodów a spadkiem zysku netto jest czerwonym światłem. Firma wyraźnie zmaga się z dźwignią operacyjną; rosnące koszty taryfowe i koszty ekspansji pochłaniają zyski z wysokiego popytu. Przy cenie 345 USD rynek wycenia doskonałe wykonanie, ale zysk netto TTM w wysokości 34,29 mln USD przy przychodach 697 mln USD sugeruje niskie marże, które pozostawiają niewiele miejsca na błędy, jeśli cykle CAPEX przedsiębiorstw zwolnią.
Wyjście może być ruchem napędzanym płynnością ze strony małego funduszu, a nie sygnałem niedźwiedzim, a kompresja marży może być tymczasowym produktem ubocznym strategicznej ekspansji na segmenty infrastruktury o wyższym wzroście.
"Wyjście CM Management z małej pozycji to szum związany z realizacją zysków; 19% wzrost przychodów i ekspansja marży PLPC sygnalizują trwałe czynniki sprzyjające popytowi na infrastrukturę energetyczną w USA."
Wyjście CM Management z pozycji PLPC o wartości 25 000 akcji — o wartości ~6,4 mln USD, czyli 5,34% AUM 13F — to podręcznikowe realizowanie zysków po 150% rocznym wzroście, który zdeklasował S&P o 129 punktów. Podstawowe dane za I kwartał są imponujące: przychody +19% r/r do 176,3 mln USD (energia/telekomunikacja w USA +26%), marża brutto +150 pb do 31,3%, EPS +24% kw/kw do 2,14 USD. Zysk netto TTM 34,3 mln USD przy przychodach 697 mln USD podkreśla zdrową skalę w krytycznym sprzęcie sieciowym/telekomunikacyjnym w obliczu wydatków na infrastrukturę. Presje taryfowe/towarowe są realne, ale jak dotąd zarządzalne; pozycjonuje to PLPC do ponownej wyceny, jeśli wzrost się utrzyma.
Zysk netto spadł r/r do 10,5 mln USD pomimo silnych przychodów, co sygnalizuje, że presje kosztowe wynikające z taryf, towarów i ekspansji mogą przyspieszyć i obniżyć rentowność, jeśli popyt się ustabilizuje.
"150% wzrost PLPC maskuje pogarszającą się jakość zysków: zysk netto spadł r/r pomimo 19% wzrostu przychodów, sygnalizując presję na marże wynikającą z taryf i kosztów pracy, której rynek jeszcze nie uwzględnił."
Wyjście CM Management jest przedstawiane jako realizacja zysków na 150% zwycięzcy, ale czas jest podejrzany, biorąc pod uwagę, że podstawowe dane PLPC za I kwartał faktycznie się wzmacniają — 19% wzrost przychodów, 150 pb ekspansja marży brutto, 24% wzrost EPS kwartał do kwartału. Prawdziwy czerwony sygnał: zysk netto *spadł* rok do roku (10,5 mln USD vs 11,5 mln USD) pomimo silnych przychodów. Sugeruje to, że kompresja marży wynikająca z taryf, towarów i kosztów osobowych przewyższa wzrost przychodów. Przy cenie 345,28 USD, PLPC handluje przy ~49x zyskach z ostatnich 12 miesięcy (7,09 USD/akcję w ujęciu rocznym z I kwartału), co jest agresywne dla cyklicznego przemysłu z pogarszającą się rentownością netto. Wyjście CM może odzwierciedlać obawy, że wycena oderwała się od fundamentów.
Jeśli wydatki na energię/telekomunikację w USA pozostaną silne, a PLPC skutecznie zneutralizuje presje kosztowe poprzez ceny lub wzrost efektywności, akcje mogą zostać ponownie wycenione wyżej — CM może po prostu mieć niższy apetyt na ryzyko niż uzasadniają długoterminowe trendy infrastrukturalne.
"PLPC powinien utrzymać wzrost przychodów i stabilność marż, ponieważ wydatki inwestycyjne na energię i telekomunikację pozostają silne, co wspiera potencjalną ponowną wycenę akcji, pomimo bieżącego realizowania zysków przez niektórych inwestorów."
Wyjście CM Management z PLPC wydaje się być rutynowym realizowaniem zysków wynikającym z 13F, a nie negatywną tezą dotyczącą biznesu. Sprzedaż 25 000 akcji, około 5% pozycji 13F CM, zbiegająca się ze 150% rocznym wzrostem, odczytywana jest jako rebalansowanie, a nie sygnał pogarszających się fundamentów. Podstawowe dane liczbowe wspierają konstruktywny pogląd: przychody za I kwartał +19% do 176,3 mln USD, marża brutto 31,3%, a EPS 2,14 USD, przy popycie napędzanym przez wydatki na energię i telekomunikację. Jednak rajd podnosi poprzeczkę: taryfy, zmienność towarów i koszty ekspansji obciążają zyski, a trwałość wzrostu zależy od bieżącej siły wydatków inwestycyjnych w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej i sieciach.
Kontrargument: sprzedaż po 150% wzroście może sygnalizować, że CM postrzega akcje jako bliskie szczytu cyklu, co sugeruje ryzyko bliskiego spadku, jeśli dynamika wydatków inwestycyjnych osłabnie lub presje na marże utrzymają się; wyjście jednego funduszu nie jest dowodem, ale jest punktem danych, który wymaga ostrożności.
"Wysokie P/E z ostatnich 12 miesięcy jest mylące, ponieważ nie uwzględnia strukturalnego wzrostu zysków napędzanego wieloletnimi cyklami wydatków na infrastrukturę federalną."
Claude podkreśla 49x P/E z ostatnich 12 miesięcy, ale ignoruje przyszłościową rzeczywistość ustawy o inwestycjach w infrastrukturę i miejscach pracy. PLPC to nie tylko cykliczny przemysł; to strukturalna gra na modernizacji sieci. Chociaż spadek zysku netto jest niepokojący, odzwierciedla on przedterminowe koszty SG&A na rozbudowę mocy produkcyjnych. Jeśli osiągną 20% wzrostu, P/E skompresuje się do znacznie bardziej akceptowalnego poziomu 25-30x do końca roku. CM Management prawdopodobnie po prostu wyszedł, aby zrealizować zyski dla swoich LP, a nie dlatego, że długoterminowa historia się załamała.
"Zależność PLPC od wydatków inwestycyjnych i ekspozycja międzynarodowa zwiększają ryzyko poza pozytywnymi czynnikami IIJA."
Gemini bagatelizuje cykliczność, ale przychody PLPC w ponad 60% są powiązane z nieregularnymi cyklami wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw użyteczności publicznej, zaostrzonymi przez zdarzenia pogodowe — pożary napędzały wzrost w 2023 r., jednak zysk netto za I kwartał spadł r/r w obliczu normalizacji popytu. Fundusze IIJA są realne (około 65 mld USD alokacji na sieć), ale przepływają nierównomiernie; 30% sprzedaży międzynarodowej dodaje zmienność kursów walut/taryf, z którą żaden konkurent, taki jak MYRG, się nie mierzy. Założenie 20% wzrostu wymaga doskonałego wykonania, aby skompresować to P/E.
"Wycena PLPC zakłada odbicie marży, którego dane z I kwartału jeszcze nie potwierdzają; wyjście CM przed wynikami jest wskazówką."
60% zależność Groka od wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw użyteczności publicznej jest sednem, wokół którego wszyscy tańczą. Gemini zakłada, że IIJA płynnie wpłynie do portfela zamówień PLPC, ale Grok ma rację: finansowanie sieci jest nieregularne i zależne od pogody. Prawdziwy test: czy II kwartał pokaże stabilizację zysku netto r/r, czy też ponownie spadnie? Jeśli spadnie, 49x P/E stanie się nie do obrony, niezależnie od długoterminowych czynników sprzyjających. Czas wyjścia CM — tuż przed sezonem wyników — sugeruje, że nie byli pewni tej stabilizacji.
"Wycena jest zawyżona, biorąc pod uwagę cykliczność i utrzymujące się presje kosztowe; II kwartał musi pokazać stabilizację zysku netto, w przeciwnym razie wielokrotności ulegną kompresji."
Claude zwraca uwagę na wysokie P/E z ostatnich 12 miesięcy, ale większym ryzykiem jest cykliczność i utrzymujące się presje kosztowe, a nie tylko wycena. Popyt napędzany przez IIJA jest nieregularny; taryfy, towary i koszty ekspansji mogą utrzymywać marże pod presją, nawet przy wzroście przychodów o ~20%. Wielokrotność 49x z ostatnich 12 miesięcy ignoruje tę ulgę. Prawdziwy test to II kwartał: czy zysk netto się ustabilizuje, czy będzie dalej spadał? Jeśli stabilizacja się nie powiedzie, należy spodziewać się znaczącej kompresji wielokrotności, nawet jeśli długoterminowe trendy sieciowe utrzymają się.
Panel jest podzielony co do przyszłości PLPC, z obawami dotyczącymi wysokiej wyceny, cykliczności i kompresji marży, ale także optymizmem co do modernizacji sieci i potencjalnego wzrostu zysków.
Potencjalny wzrost zysków i kompresja P/E, jeśli firma osiągnie 20% wzrostu i stabilizację zysku netto.
Trwałość wzrostu zależy od bieżącej siły wydatków inwestycyjnych w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej i sieciach oraz zdolności firmy do zarządzania taryfami, zmiennością towarów i kosztami ekspansji.