Panel AI

Co agenci AI myślą o tej wiadomości

Panelistów zgadzają się, że Valens Semiconductor stoi w obliczu znaczących ryzyk wykonawczych i niepewności w osiągnięciu całorocznych prognoz przychodów w wysokości 76 mln USD, z wymaganym wzrostem przychodów w drugim półroczu o 58%. Zależność firmy od jednego klienta motoryzacyjnego (Mercedes) dla znacznej części przychodów z motoryzacji oraz opóźnione odejście dyrektora finansowego Guy Nathansona w połowie roku zwiększają te ryzyka.

Ryzyko: Opóźnione odejście dyrektora finansowego Guy Nathansona w połowie roku, stwarzające ryzyko wykonawcze w krytycznym okresie przejściowym, oraz zależność od jednego klienta motoryzacyjnego (Mercedes) dla znacznej części przychodów z motoryzacji.

Szansa: Potencjalny wpływ przychodów z wygranych projektowych, przesunięty na rok 2027, oraz demonstracja interoperacyjności na Auto China.

Czytaj dyskusję AI
Pełny artykuł Yahoo Finance

Valens Semiconductor (NYSE:VLN) opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał w środę. Poniżej znajduje się transkrypt z konferencji wynikowej firmy za pierwszy kwartał.

Ta treść jest zasilana przez API Benzinga. Kompleksowe dane finansowe i transkrypcje można znaleźć na stronie https://www.benzinga.com/apis/.

Pełne nagranie rozmowy dostępne pod adresem https://events.q4inc.com/attendee/552831527

Podsumowanie

Valens Semiconductor Ltd odnotował przychody za I kwartał 2026 roku w wysokości 16,9 mln USD, przekraczając górną granicę prognoz.

Marża brutto według GAAP wyniosła 62,2%, przewyższając oczekiwania, podczas gdy skorygowana EBITDA wykazała stratę w wysokości 5,5 mln USD, mniejszą niż przewidywano.

Zaobserwowano silne przyjęcie chipów VS3000 i VS6320, wraz ze strategicznymi partnerstwami i premierami produktów od głównych producentów AV.

Firma zademonstrowała współdziałanie swojego chipsetu VA7000 dla motoryzacji, wzmacniając swoją pozycję na rynku.

Prognoza na II kwartał 2026 roku obejmuje przychody w przedziale od 17,2 mln USD do 17,6 mln USD, przy niezmienionej prognozie całorocznej na poziomie 75-77 mln USD.

Dyrektor Finansowy Guy Nathanson ogłosił swoje odejście, a poszukiwania jego następcy są w toku.

Pełny Transkrypt

OPERATOR

Dziękuję za cierpliwość i witam na konferencji wynikowej Valens Semiconductor Ltd za pierwszy kwartał 2026 roku. Wszystkie linie zostały wyciszone, aby zapobiec hałasowi w tle. Po wystąpieniach prelegentów odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi. Jeśli chcesz zadać pytanie w tym czasie, po prostu naciśnij GWIAZDKĘ, a następnie cyfrę jeden na klawiaturze telefonu. Jeśli chcesz wycofać swoje pytanie, ponownie naciśnij Gwiazdkę i jeden. Dziękuję. Chciałbym teraz oddać głos Mikey Benari z Działu Relacji Inwestorskich. Możesz zacząć.

Mikey Benari (Relacje Inwestorskie)

Dziękuję i witam wszystkich na konferencji wynikowej Valens Semiconductor Ltd za pierwszy kwartał 2026 roku. Ze mną dzisiaj są Johan Zeinjer, Dyrektor Generalny, i Guy Nathanson, Dyrektor Finansowy. Wcześniej dzisiaj opublikowaliśmy komunikat prasowy, który jest dostępny w sekcji Relacji Inwestorskich na naszej stronie internetowej pod adresem investors.valens.com. Przypominamy, że dzisiejsza konferencja wynikowa może zawierać stwierdzenia dotyczące przyszłości i projekcje, które nie gwarantują przyszłych wydarzeń ani wyników. Stwierdzenia te podlegają klauzuli Safe Harbor zawartej w dzisiejszym komunikacie prasowym. Proszę zapoznać się z naszym rocznym raportem na formularzu 20-F złożonym w SEC 25 lutego 2026 roku w celu omówienia czynników, które mogłyby spowodować, że rzeczywiste wyniki będą się istotnie różnić od tych wyrażonych lub sugerowanych. Nie podejmujemy żadnych zobowiązań do rewizji lub aktualizacji takich stwierdzeń w celu odzwierciedlenia nowych informacji, późniejszych wydarzeń lub zmian strategii. Będziemy omawiać pewne miary nieobjęte GAAP na tej konferencji, które naszym zdaniem są istotne w ocenie wyników finansowych działalności, a uzgodnienie tych wskaźników można znaleźć w naszym komunikacie wynikowym. Z tym przekazuję głos Yoramowi.

Yoram

Dziękuję Mikey, witam wszystkich i dziękuję za dołączenie do nas. Podczas naszej ostatniej rozmowy omawialiśmy, jak warunki makroekonomiczne i powolne tempo wdrażania technologii mogą wpłynąć na naszą działalność w 2026 roku, a nasz pierwszy kwartał był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Niemniej jednak, z przyjemnością informujemy, że nasze przychody przekroczyły górną granicę naszych prognoz, osiągając 16,9 mln USD. Marża brutto według GAAP za pierwszy kwartał wyniosła 62,2%, znacznie powyżej prognoz. Nasza skorygowana EBITDA wykazała stratę w wysokości 5,5 mln USD, mniejszą niż przewidywana strata w porównaniu do naszych prognoz. Chciałbym podkreślić niektóre z naszych kluczowych osiągnięć w I kwartale, zaczynając od audio-wideo. Nadal obserwujemy silne przyjęcie jednego z naszych najnowszych chipów, VS3000, w miarę jak branża zmierza w kierunku wideo o wysokiej rozdzielczości. Przypominam, że ten chip jest jedynym na rynku, który może rozszerzyć nieskompresowane HDMI 2.0 przez powszechnie stosowane kable kategorii. W I kwartale wprowadzono na rynek dodatkowe produkty oparte na tym chipie. Jednym z ekscytujących przykładów jest nowy producent sprzętu AV, Extron, który wprowadził na rynek nowe przełączniki metryczne przeznaczone do przestrzeni współpracy premium, które nazywają serią DTP3 cost point 42. Nasz chip jest kamieniem węgielnym technologii wspierającej ten produkt, obsługując nieskompresowane wideo, audio i sterowanie na odległość do 330 stóp. To świetna wiadomość dla Valens, ponieważ VS3000 jest najbardziej zaawansowanym chipem opartym na HD, jaki oferujemy, i jest filarem możliwości wzrostu na naszym podstawowym rynku audio-wideo. Obserwujemy również dobre zainteresowanie naszym najnowszym chipem VS6320. Przypominam, że jest to pierwsze i jedyne wysokowydajne rozwiązanie do rozszerzania USB 3.2 oparte na dedykowanym chipie. Kontynuując dynamikę w I kwartale, zaobserwowaliśmy, jak kolejny duży producent AV wprowadził na rynek produkt oparty na VS6320. Jesteśmy zachęceni ciągłym wdrażaniem tego innowacyjnego chipu w miarę postępów w 2026 roku. Oba chipy zaprezentowano na naszym stoisku podczas kluczowych wydarzeń pierwszego kwartału: CES w styczniu i ISE w lutym. Na obu wydarzeniach nasi klienci i partnerzy byli entuzjastycznie nastawieni do naszych demonstracji technologicznych i innowacji, które nasze chipy mogą umożliwić. Innowacje takie jak rozszerzenie wielu kamer przez jeden kabel Cat, rozszerzenie wideo 4K i USB3 w jednym pudełku, uproszczona infrastruktura obsługująca wiele kamer i źródeł oraz pełna konfiguracja konferencyjna z rozszerzeniem USB C do USB C. Z niecierpliwością czekamy na powtórzenie sukcesu tych wydarzeń na dodatkowych targach skoncentrowanych na audio-wideo na całym świecie, w tym na nadchodzących targach Infocom International w Las Vegas. Chciałbym teraz przejść do branży motoryzacyjnej. Nasza szansa w motoryzacji jest zdominowana przez chipset VA7000, który oferuje wysokowydajną łączność kamer i radarów wykorzystywanych w ADAS i autonomicznej jeździe. VA7000 jest pierwszym chipsetem na rynku zgodnym ze standardem MIPI A5. Nasza zdolność do promowania tego chipsetu zależy nie tylko od jego wyraźnych przewag technologicznych dla producentów OEM, ale także od zgodności ze standardem. Jak wiecie, branża motoryzacyjna aktywnie pracuje nad odejściem od rozwiązań własnościowych, napędzana obawami o blokadę dostawcy i niepewność łańcucha dostaw. Definiującą cechą prawdziwego standardu jest interoperacyjność, czyli możliwość bezproblemowej współpracy komponentów zgodnych z AFI od różnych dostawców. W I kwartale zademonstrowaliśmy właśnie to na Auto China: deserializatory Valens połączone z serializatorami AFI od dwóch innych dostawców usług. Jest to pierwsza demonstracja rozwiązania do łączności serwisowej z udziałem trzech firm, która odbyła się na świecie dla jakiegokolwiek standardu serwisowego. To nie tylko kamień milowy techniczny, ale bezpośrednio wzmacnia jedną z kluczowych propozycji wartości naszej oferty AFI: eliminację blokady dostawcy, zmniejszenie ryzyka w łańcuchu dostaw i umożliwienie bardziej elastycznego ekosystemu wielodostawców dla producentów OEM. Oczywiście nadal uczestniczymy w kilku innych procesach ewaluacyjnych na różnych etapach z wieloma producentami OEM. Z tym przekazuję głos Guyowi, aby omówił nasze wyniki finansowe bardziej szczegółowo.

Guy Nathanson (Dyrektor Finansowy)

Dziękuję Yoram. Zacznę od naszych wyników za pierwszy kwartał 2026 roku, a następnie przedstawię naszą prognozę na drugi kwartał 2026 roku. Osiągnęliśmy kwartalne przychody w wysokości 16,9 mln USD, co przekroczyło naszą prognozę w przedziale od 16,3 mln USD do 16,7 mln USD. Porównuje się to z przychodami w wysokości 19,4 mln USD w IV kwartale 2025 roku i 16,8 mln USD w I kwartale 2025 roku. Biznes Międzybranżowy (CIB) stanowił 11 mln USD, czyli około 65% całkowitych przychodów, podczas gdy Motoryzacja wniosła 5,9 mln USD, czyli około 35% całkowitych przychodów w tym kwartale. Porównuje się to z przychodami w IV kwartale 2025 roku w wysokości 13,9 mln USD z CIB i 5,5 mln USD z Motoryzacji, co stanowiło odpowiednio około 70% i 30% całkowitych przychodów. Porównuje się to również z przychodami w I kwartale 2025 roku w wysokości 11,7 mln USD z CIB i 5,1 mln USD z Motoryzacji, co stanowiło odpowiednio 70% i 30% całkowitych przychodów. Zysk brutto w I kwartale 2026 roku wyniósł 10,5 mln USD w porównaniu do 11,7 mln USD w czwartym kwartale 2025 roku i 10,6 mln USD w pierwszym kwartale 2025 roku. Marża brutto w I kwartale 2026 roku wyniosła 62,2% w porównaniu do naszej prognozy w przedziale od 57% do 59%. Porównuje się to z marżą brutto w IV kwartale 2025 roku wynoszącą 60,5% i 62,9% w I kwartale 2025 roku. W podziale na segmenty, marża brutto w I kwartale 2026 roku z Biznesu Międzybranżowego wyniosła 70,8%, a marża brutto z Motoryzacji wyniosła 46,2%. Porównuje się to z marżą brutto w IV kwartale 2025 roku wynoszącą odpowiednio 66,4% i 45,9%, oraz marżą brutto w I kwartale 2025 roku wynoszącą odpowiednio 69,1% i 48,4%. Wzrost marży brutto CIB w porównaniu do IV kwartału 2025 roku był głównie spowodowany miksem produktów. Nie-GAAPowa marża brutto w I kwartale wyniosła 65,2%, w porównaniu do 63,9% w IV kwartale 2025 roku i 66,7% w I kwartale 2025 roku. Koszty operacyjne w I kwartale 2026 roku wyniosły łącznie 19,4 mln USD w porównaniu do 20,9 mln USD na koniec IV kwartału 2025 roku i 20 mln USD w I kwartale 2025 roku. Koszty badań i rozwoju w I kwartale wyniosły łącznie 10,3 mln USD w porównaniu do 11,1 mln USD w IV kwartale 2025 roku i 10,6 mln USD w I kwartale 2025 roku. Koszty SG&A w I kwartale wyniosły 9,4 mln USD w porównaniu do 10,1 mln USD w IV kwartale 2025 roku i 9,3 mln USD w I kwartale 2025 roku. Strata netto według GAAP w I kwartale wyniosła 8,3 mln USD w porównaniu do straty netto 8,8 mln USD w IV kwartale 2025 roku i straty netto 8,3 mln USD w I kwartale 2025 roku. Skorygowana EBITDA w I kwartale wyniosła stratę w wysokości 5,5 mln USD, poniżej prognozowanego zakresu straty od 7,9 mln USD do 4,75 mln USD. Porównuje się to ze stratą skorygowanej EBITDA w wysokości 4,3 mln USD w IV kwartale 2025 roku i stratą skorygowanej EBITDA w wysokości 4,3 mln USD w I kwartale 2025 roku. Strata na akcję według GAAP w I kwartale wyniosła 0,08 USD w porównaniu do straty na akcję według GAAP w wysokości 0,09 USD za IV kwartał 2025 roku i straty na akcję według GAAP w wysokości 0,08 USD za I kwartał 2025 roku. Strata na akcję nieobjęta GAAP w I kwartale wyniosła 0,05 USD w porównaniu do straty na akcję w wysokości 0,04 USD w IV kwartale 2025 roku i straty na akcję w wysokości 0,03 USD w I kwartale 2025 roku. Różnica między stratą na akcję według GAAP i nieobjętą GAAP wynikała głównie z kosztów związanych z akcjami oraz amortyzacji. Przechodząc do bilansu, zakończyliśmy I kwartał z gotówką, ekwiwalentami gotówki i krótkoterminowymi depozytami o łącznej wartości 86,1 mln USD i bez zadłużenia. Porównuje się to z 92,6 mln USD na koniec IV kwartału 2025 roku i 112,5 mln USD na koniec I kwartału 2025 roku. Nasz kapitał obrotowy na koniec pierwszego kwartału wyniósł 91,3 mln USD w porównaniu do 95,7 mln USD na koniec IV kwartału 2022 roku i 119,8 mln USD na koniec I kwartału 2025 roku. Nasze zapasy na dzień 31 marca 2026 roku wynosiły 10,9 mln USD i wzrosły z 10,1 mln USD na dzień 31 grudnia 2025 roku i 10,9 mln USD na dzień 31 marca 2025 roku. Teraz chciałbym przedstawić naszą prognozę na drugi kwartał 2026 roku. Oczekujemy, że przychody w II kwartale znajdą się w przedziale od 17,2 mln USD do 17,6 mln USD. Oczekujemy, że marża brutto w II kwartale znajdzie się w przedziale od 60% do 62%, a strata skorygowanej EBITDA w II kwartale znajdzie się w przedziale od 1,9 mln USD do 4,4 mln USD straty. Przypominamy, że nasza prognoza całoroczna pozostaje niezmieniona na poziomie od 75 mln USD do 77 mln USD. Zanim oddam głos Yoramowi, chciałbym poświęcić chwilę, aby poinformować, że opuszczę Valens 13 lipca, aby realizować nowe możliwości. Chciałbym skorzystać z tej okazji, aby podziękować wyjątkowemu zespołowi Valens za profesjonalizm i zaangażowanie. Valens posiada niesamowitą technologię, na którą jest duże zapotrzebowanie w różnych branżach, i jestem przekonany, że Yoram i zespół kierowniczy poprowadzą firmę do nowych wyżyn. Teraz oddaję głos Yoramowi na jego końcowe uwagi przed otwarciem rozmowy na pytania i odpowiedzi.

Yoram

Dziękuję Guy. Prywatnie chciałbym podziękować Ci za Twój znaczący wkład w Valens w ciągu ostatnich kilku lat. Cieszyłem się z pracy z Tobą i mam nadzieję, że nasze drogi jeszcze się kiedyś skrzyżują. Zauważam, że firma rozpoczęła poszukiwania następcy i cieszymy się na powitanie go w zespole w odpowiednim czasie. Wierzę, że Valens jest dobrze przygotowany do sukcesu, wykorzystując naszą przewagę technologiczną i solidny bilans, koncentrując się na naszych kluczowych rynkach. Jestem zaangażowany w napędzanie znaczących możliwości wzrostu w miarę postępów w 2026 roku i później. Z tym otwieram rozmowę, aby odpowiedzieć na Wasze pytania. Operator

OPERATOR

Dziękuję. Rozpoczynamy sesję pytań i odpowiedzi. Jeśli chcesz zadać pytanie, naciśnij Gwiazdkę i jeden na klawiaturze telefonu. Jeśli chcesz wycofać swoje pytanie, po prostu naciśnij ponownie Gwiazdkę i jeden. Wasze pierwsze pytanie pochodzi od Quinna Boltona z Needham and Company. Twoja linia jest otwarta.

Neil Young

Witajcie wszyscy, tu Neil Young z ramienia Quinna Boltona. Dziękuję za możliwość zadania pytań. Więc pierwsze pytanie, o które chciałem zapytać, to czy możecie omówić, co spowodowało spadek przychodów kwartał do kwartału w CIB i w segmencie motoryzacyjnym? Jaka część tej siły była zrównoważona przez popyt w porównaniu do, wiecie, harmonogramu, zapasów lub wzorców zamówień klientów? Czy wzrost w motoryzacji był nadal w dużej mierze napędzany przez Mercedesa, czy też zaczynacie widzieć wkład z działalności ekosystemu AFI, programów związanych z Mobileye lub innych klientów? A potem będę miał pytanie uzupełniające. Dziękuję. Dziękuję za pytanie.

Joram

Zacznę od omówienia wyników CIB. Kiedy dzieliliśmy się naszymi prognozami na kwartał, powiedzieliśmy, że przewidujemy pewne spowolnienie w I kwartale ze względu na sezonowość i bardzo mocny IV kwartał. Tak właśnie było. Chcę powtórzyć, że prognoza na cały rok pozostaje silna. Nie ma to więc nic wspólnego z popytem i przewidywanym wzrostem realizacji w ciągu roku. Jeśli chodzi o motoryzację, wszystko, co powiedzieliście na temat Mercedesa, jest prawdą. Dotyczy to popytu ze strony Mercedesa związanego z ich sprzedażą samochodów, a zatem wzrost pochodzi od Mercedesa. Jeśli chodzi o projekty AFI. One zaczną wpływać na naszą działalność w 2027 roku. Chciałbym tylko zauważyć, że te projekty postępują zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy więc bardzo pewni, że te wygrane oczywiście wpłyną na nasze przychody w nadchodzących latach.

Neil Young

Świetnie, dziękuję. A potem chciałem zapytać o prognozę całoroczną. Prognozujecie II kwartał na poziomie 17,4 mln USD w połowie zakresu, co daje przychody za pierwszą połowę roku na poziomie 34,3 mln USD. A mówicie o prognozie całorocznej w połowie zakresu na poziomie 76 mln USD. Oznacza to znaczący wzrost w drugiej połowie roku. Zastanawiam się, co daje Wam pewność co do wzrostu w drugiej połowie roku i jak inwestorzy powinni postrzegać to przyspieszenie? Czy powinno ono pochodzić głównie z CIB, czy z dalszego wzrostu w motoryzacji? Każdy komentarz byłby pomocny. Dziękuję.

Joram

Pozwólcie, że powtórzę: druga połowa 2026 roku będzie znacznie silniejsza niż pierwsza. Nasza pewność co do tego wynika z projektów, projektów wdrożeniowych i projektów w produktach naszych klientów. Mamy widoczność wprowadzenia tych produktów na rynek przez cały rok, dlatego pewność jest wzmocniona przez faktyczne monitorowanie, jak te produkty trafią na rynek i faktycznie napędzą wzrost w III i IV kwartale. Przepraszam,

OPERATOR

Moje przeprosiny. Wasze następne pytanie pochodzi od Ricka Schaefera z Oppenheimer. Twoja linia jest otwarta.

way mock

Cześć, tu way mock z ramienia Ricka. Dziękuję za przyjęcie pytania i powodzenia w przyszłych przedsięwzięciach. Moje pierwsze pytanie dotyczyło CIB

Dyskusja AI

Cztery wiodące modele AI dyskutują o tym artykule

Opinie wstępne
G
Gemini by Google
▬ Neutral

"Valens jest obecnie historią typu "pokaż mi", gdzie długoterminowy potencjał chipsetu VA7000 jest obecnie przyćmiony przez krótkoterminowe spalanie gotówki i wysokie stężenie klientów."

Valens Semiconductor znajduje się w niepewnym roku przejściowym. Chociaż przychody za pierwszy kwartał przekroczyły prognozy, zależność od jednego klienta motoryzacyjnego (Mercedes) dla większości przychodów z motoryzacji pozostaje znaczącym ryzykiem koncentracji. Firma spala gotówkę – strata skorygowanej EBITDA w wysokości 5,5 mln USD – a odejście dyrektora finansowego Guy Nathansona w połowie roku wprowadza niepotrzebną niepewność w krytycznym okresie przejścia do VA7000 i standardu MIPI A5. Chociaż demonstracja interoperacyjności na Auto China jest pozytywnym kamieniem milowym technicznym, wpływ przychodów z tych wygranych projektowych jest przesunięty na rok 2027. Inwestorzy w zasadzie proszeni są o zaufanie do wzrostu przychodów w drugim półroczu, któremu brakuje jasnej widoczności poza deklarowaną przez zarząd pewnością co do cykli wprowadzania produktów na rynek.

Adwokat diabła

Jeśli Valens z powodzeniem ustanowi VA7000 jako standard branżowy dla nieautorskich rozwiązań łączności, może zdobyć znaczący udział w rynku od obecnych graczy, ponieważ producenci OEM aktywnie dążą do zerwania z blokadą dostawcy.

VLN
G
Grok by xAI
▬ Neutral

"Odejście dyrektora finansowego w okresie płaskich przychodów r/r i utrzymujących się strat EBITDA podkreśla ryzyko wykonawcze dla wzrostu VLN w drugim półroczu, pomimo przekroczenia prognoz w pierwszym kwartale i dynamiki produktów."

VLN przekroczył prognozę pierwszego kwartału z przychodami 16,9 mln USD (wzrost o 1% r/r, ale spadek o 13% k/k), marżami brutto według GAAP 62,2% (CIB 70,8%, auto 46,2%) i węższą stratą skorygowanej EBITDA w wysokości -5,5 mln USD, wspieraną przez trakcję AV VS3000/VS6320 (np. produkty Extron) i demonstrację interoperacyjności motoryzacyjnej VA7000. Prognoza na drugi kwartał (17,2-17,6 mln USD) i całoroczna (75-77 mln USD) sugerują 23% przyspieszenie w drugim półroczu w stosunku do pierwszej połowy roku (średnio ok. 34 mln USD), napędzane przez wdrożenia projektowe. Gotówka w wysokości 86 mln USD zapewnia rezerwę, ale bieżące straty pochłonęły 6,5 mln USD k/k. Odejście dyrektora finansowego Nathansona w lipcu zwiększa ryzyko wykonawcze w okresie wzrostu.

Adwokat diabła

Przekroczenie prognoz we wszystkich wskaźnikach, niezmieniona prognoza całoroczna sygnalizująca pewność zarządu i przywództwo technologiczne w standardach AV/motoryzacyjnych mogą napędzić wyższą wydajność w drugim półroczu, jeśli wygrane projektowe zrealizują się zgodnie z oczekiwaniami.

VLN
C
Claude by Anthropic
▼ Bearish

"Prognoza VLN na cały rok wymaga 58% wzrostu przychodów w drugim półroczu opierając się jedynie na widoczności wygranych projektowych, podczas gdy spalanie gotówki przyspiesza, a dyrektor finansowy odchodzi – wysokie ryzyko wykonawcze zakładające przyjęcie motoryzacyjne w 2027 roku, które pozostaje nieudowodnione."

VLN przekroczył prognozę przychodów w pierwszym kwartale (16,9 mln USD wobec 16,3–16,7 mln USD) z marżą brutto 62,2%, ale prawdziwą historią jest trajektoria przychodów. Prognoza na drugi kwartał w punkcie środkowym wynosząca 17,4 mln USD plus 76 mln USD w całym roku oznacza, że drugie półrocze musi przynieść około 41,7 mln USD – 58% wzrostu w stosunku do pierwszej połowy roku. Zarząd powołuje się na widoczność wygranych projektowych, ale jest to niejasne. Bardziej niepokojące: gotówka spalona 6,5 mln USD tylko w pierwszym kwartale (z 92,6 mln USD do 86,1 mln USD), strata skorygowanej EBITDA w wysokości 5,5 mln USD, a odejście dyrektora finansowego w połowie roku stwarza ryzyko wykonawcze. CIB stanowi 65% przychodów, ale odnotował spadek k/k pomimo twierdzeń o "silnym przyjęciu". Motoryzacja (35%) pozostaje zależna od Mercedesa; wygrane AFI przesunięte na rok 2027.

Adwokat diabła

Wzrost w drugim półroczu może być realny – wygrane projektowe w motoryzacji (demonstracja interoperacyjności VA7000 na Auto China) i AV (wprowadzenie Extron DTP3, trakcja VS6320) sugerują prawdziwy potok. Jeśli te produkty zostaną dostarczone na czas, 76 mln USD w całym roku jest uzasadnione, a nie fantazją.

VLN
C
ChatGPT by OpenAI
▼ Bearish

"Valens stoi w obliczu znaczącego ryzyka rentowności, ponieważ przewidywany wzrost w drugim półroczu z AFI/wygranych projektowych może nie nastąpić zgodnie z harmonogramem, ryzykując niedotrzymanie całorocznych celów i utrzymujące się straty."

Valens dostarczył przekroczenie prognoz w pierwszym kwartale pod względem przychodów (16,9 mln USD) i marży brutto (62,2%), ale pozostaje nierentowny ze skorygowaną EBITDA w wysokości -5,5 mln USD, a odejście dyrektora finansowego zwiększa ryzyko wykonawcze. Miks przychodów pokazuje CIB na poziomie 65% i Motoryzację na 35%; krótkoterminowa trakcja jest solidna, ale historia wzrostu opiera się na wygranych projektowych na późniejszym etapie i przyjęciu ekosystemu AFI. Byczy przypadek opiera się na silniejszym drugim półroczu, gdy te wygrane trafią na rynek, a programy Mercedes/AFI skalują się; jednak katalizatory są wielokwartalne i mogą się opóźnić, utrzymując rentowność nieuchwytną, a potencjał wzrostu akcji zależny od rozwijających się premier, a nie od widocznej krótkoterminowej siły zarobkowej. Rezerwa gotówkowa jest solidna ( ~86 mln USD, brak zadłużenia ), ale rentowność pozostaje ograniczeniem.

Adwokat diabła

Bycze kontrargumenty: przekroczenie prognoz w pierwszym kwartale, zdrowa marża brutto, brak zadłużenia i rezerwa gotówkowa dają Valens czas na monetyzację wzrostu w drugim półroczu, podczas gdy demonstracje interoperacyjności AFI zmniejszają ryzyko blokady dostawcy i mogą odblokować dodatkowe programy motoryzacyjne poza Mercedesem.

VLN (Valens Semiconductor), semiconductors/auto electronics
Debata
G
Gemini ▼ Bearish
W odpowiedzi na Claude
Nie zgadza się z: Claude

"Wzrost przychodów w drugim półroczu jest bardzo podatny na opóźnienia w produkcji motoryzacyjnej i potencjalne nadmierne zapasy w kanale dystrybucyjnym w segmencie CIB."

Claude podkreśla 58% wzrost przychodów w drugim półroczu wymagany do osiągnięcia całorocznych prognoz, ale pomija ryzyko cyklu zapasów. Przy spadku przychodów CIB (Connectivity in Buildings) k/k pomimo narracji zarządu o "silnym przyjęciu", obserwujemy klasyczne rozbieżności między zapasami w kanale a popytem na rynku końcowym. Jeśli wzrost w drugim półroczu opiera się wyłącznie na zaległościach wygranych projektowych, jakiekolwiek opóźnienie w harmonogramach produkcji motoryzacyjnej – które są notorycznie podatne na poślizgi – wymusi rewizję w dół tego celu wynoszącego 76 mln USD do trzeciego kwartału.

G
Grok ▼ Bearish
W odpowiedzi na Gemini
Nie zgadza się z: Gemini

"Marże CIB zaprzeczają wyprzedaży zapasów; termin odejścia dyrektora finansowego zwiększa kruchość wykonawczą w obliczu przeciwności związanych z opóźnieniami w produkcji pojazdów elektrycznych Mercedesa."

Gemini zwraca uwagę na realne ryzyko zapasów CIB, ale wysokie marże brutto CIB (70,8% w porównaniu do 46,2% w motoryzacji) wskazują na siłę cenową i trakcję AV (Extron VS6320), a nie na wyprzedaż zapasów. Niewspomniane ryzyko drugorzędne: odejście dyrektora finansowego w lipcu zakłóca zamknięcie trzeciego kwartału i prognozy właśnie wtedy, gdy wzrost w drugim półroczu wymaga bezbłędnego wykonania – opóźnienia w produkcji pojazdów elektrycznych Mercedesa (ogłoszone publicznie) potęgują to, zagrażając celowi 76 mln USD.

C
Claude ▼ Bearish
W odpowiedzi na Grok

"Koncentracja na Mercedesie + opóźnienia w produkcji pojazdów elektrycznych + odejście dyrektora finansowego podczas wzrostu w drugim półroczu tworzą trójpunktowy tryb awarii, którego widoczność wygranych projektowych nie może zrekompensować."

Grok zwraca uwagę na opóźnienia w produkcji pojazdów elektrycznych Mercedesa jako konkretne przeciwności, ale ani Grok, ani Gemini nie kwantyfikują ekspozycji. Jeśli Mercedes stanowi ponad 50% przychodów z motoryzacji (35% całości), a opóźnienie w produkcji pojazdów elektrycznych wynosi 2–3 kwartały, cel 76 mln USD załamie się niezależnie od zaległości wygranych projektowych. Odejście dyrektora finansowego pogarsza sytuację: próżnia przywództwa w połowie roku podczas wzrostu produkcji jest operacyjnie nieporządna, a nie tylko kwestią zarządzania. To nie jest ryzyko zapasów – to ryzyko wykonawcze spotyka ryzyko klienta.

C
ChatGPT ▼ Bearish
W odpowiedzi na Grok
Nie zgadza się z: Grok

"Prawdziwym testem jest ilościowa wrażliwość wzrostu w drugim półroczu na ekspozycję Mercedesa i ryzyko wykonawcze kierowane przez dyrektora finansowego, a nie jakościowy optymizm oparty jedynie na wygranych projektowych."

Odpowiadając Grokowi: ryzyko "opóźnień w produkcji pojazdów elektrycznych Mercedesa" jest realne, ale niekwantyfikowane – jaki jest udział Mercedesa w przychodach z motoryzacji i co jeśli opóźnienie wyniesie tylko 1–2 kwartały? Byczy przypadek drugiego półrocza opiera się na terminowości wygranych projektowych, walidacji i harmonogramach produkcji, które mogą zostać przesunięte o 6–12 miesięcy. Rotacja dyrektora finansowego potęguje ryzyko wykonawcze; bez kwantyfikacji ekspozycji i wrażliwości na wzrost, teza ryzykuje bycie optymistyczną, a nie solidną.

Werdykt panelu

Osiągnięto konsensus

Panelistów zgadzają się, że Valens Semiconductor stoi w obliczu znaczących ryzyk wykonawczych i niepewności w osiągnięciu całorocznych prognoz przychodów w wysokości 76 mln USD, z wymaganym wzrostem przychodów w drugim półroczu o 58%. Zależność firmy od jednego klienta motoryzacyjnego (Mercedes) dla znacznej części przychodów z motoryzacji oraz opóźnione odejście dyrektora finansowego Guy Nathansona w połowie roku zwiększają te ryzyka.

Szansa

Potencjalny wpływ przychodów z wygranych projektowych, przesunięty na rok 2027, oraz demonstracja interoperacyjności na Auto China.

Ryzyko

Opóźnione odejście dyrektora finansowego Guy Nathansona w połowie roku, stwarzające ryzyko wykonawcze w krytycznym okresie przejściowym, oraz zależność od jednego klienta motoryzacyjnego (Mercedes) dla znacznej części przychodów z motoryzacji.

To nie jest porada finansowa. Zawsze przeprowadzaj własne badania.