Bu Fon, Hissede %150'lik Yükseliş Ortasında Preformed Line Products'tan Çıktı
Yazan Maksym Misichenko · Nasdaq ·
Yazan Maksym Misichenko · Nasdaq ·
AI ajanlarının bu haber hakkında düşündükleri
PLPC'nin geleceği hakkında panel bölünmüş, yüksek değerleme, döngüsellik ve marj sıkışması konusunda endişeler var, ancak ızgara modernizasyonu ve potansiyel kazanç büyümesi konusunda iyimserlik de var.
Risk: Büyümenin sürdürülebilirliği, kamu hizmetleri ve ağlarda devam eden capex gücüne ve şirketin tarifeleri, emtia dalgalanmalarını ve genişleme maliyetlerini yönetme becerisine bağlıdır.
Fırsat: Şirket %20 büyüme hedefine ulaşır ve net gelir istikrarlı hale gelirse potansiyel kazanç büyümesi ve P/E sıkışması.
Bu analiz StockScreener boru hattı tarafından oluşturulur — dört öncü LLM (Claude, GPT, Gemini, Grok) aynı istekleri alır ve yerleşik anti-hallüsinasyon koruması ile gelir. Metodoloji'yi oku →
CM Management, ilk çeyrekte Preformed Line Products'ın 25.000 hissesini sattı.
Tam çıkışın bir sonucu olarak çeyrek sonu pozisyon değeri 5,17 milyon $ azaldı.
İşlem, yönetilen varlıkların (AUM) %5,34'lük bir değişimini temsil ediyordu.
8 Mayıs 2026'da CM Management, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başvurusunda, çeyreklik ortalama fiyatlamaya göre tahmini 6,39 milyon dolarlık bir işlemle Preformed Line Products (NASDAQ:PLPC) şirketindeki tüm hisselerini sattığını açıkladı.
CM Management, 8 Mayıs 2026 tarihli bir SEC başvurusunda, ilk çeyrekte Preformed Line Products şirketindeki tüm 25.000 hissesini sattığını bildirdi. Çeyreğin ortalama kapanış fiyatına dayanan tahmini işlem değeri yaklaşık 6,39 milyon dolardı. Pozisyonun çeyrek sonu değerlemesi, hem satış hem de piyasa fiyatı değişikliklerini yansıtarak 5,17 milyon $ azaldı.
NYSEMKT:INTT: 4,50 milyon $ (AUM'nin %3,8'i)
7 Mayıs 2026 itibarıyla PLPC hisseleri 345,28 dolardan işlem görüyordu, bir yılda şaşırtıcı bir şekilde %150 artış gösterdi ve S&P 500'ü 129,02 yüzde puanı geride bıraktı.
| Metrik | Değer | |---|---| | Gelir (TTM) | 697,08 milyon $ | | Net Gelir (TTM) | 34,29 milyon $ | | Temettü Verimi | %0,24 | | Fiyat (7 Mayıs 2026 piyasa kapanışı itibarıyla) | 345,28 $ |
Preformed Line Products, enerji ve iletişim sektörlerindeki yer üstü ve yer altı ağlarının inşaatı ve bakımı için gerekli ürünlerde uzmanlaşmış küresel bir üreticidir. Şirket, enerji şirketleri ve ağ operatörlerinin gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için onlarca yıllık mühendislik uzmanlığından ve geniş bir ürün portföyünden yararlanmaktadır. Uluslararası varlığı ve güvenilirliğe odaklanması, onu kritik altyapı pazarlarında güvenilir bir tedarikçi olarak konumlandırmaktadır.
Preformed Line Products hisseleri geçen yıl iki katından fazla arttı ve nispeten küçük bir sanayi isminin %150 yükselip piyasayı büyük ölçüde geride bırakmasıyla, bazı portföy yöneticilerinin doğal olarak kazançlarını realize etmesi beklenir.
Zamanlamayı ilginç kılan şey, şirketin temel işinin hala oldukça sağlıklı görünmesidir. Geçen ayın sonlarında açıklanan ilk çeyrek geliri, özellikle ABD enerji ve iletişim pazarlarındaki güçlü talep sayesinde yıldan yıla %19 artarak 176,3 milyon dolara ulaştı ve satışlar %26 arttı. Brüt kar marjı, bir önceki çeyreğe göre 150 baz puan artarak %31,3'e yükselirken, seyreltilmiş EPS bir önceki çeyreğe göre %24 artarak 2,14 dolara yükseldi.
Ancak yönetim, güçlü üst düzey büyümeye rağmen karlılığı etkileyen devam eden tarife maliyetlerini, emtia oynaklığını ve genişleme çabalarına bağlı daha yüksek personel giderlerini kabul etti. Net gelir, bir önceki yıla göre 11,5 milyon dolardan 10,5 milyon dolara düştü.
Uzun vadeli yatırımcılar bu dinamiği ve talebin büyümeyi ne kadar sürdüreceğini izlemek isteyeceklerdir.
Preformed Line Products hissesini satın almadan önce şunu göz önünde bulundurun:
Motley Fool Stock Advisor analist ekibi, yatırımcıların şu anda alabileceği en iyi 10 hisseyi belirledi... ve Preformed Line Products bunlardan biri değildi. Listeye giren 10 hisse, önümüzdeki yıllarda devasa getiriler sağlayabilir.
Netflix'in 17 Aralık 2004'te bu listeye girdiğini düşünün... o zamanlar tavsiyemiz üzerine 1.000 $ yatırım yapsaydınız, 475.926 $ kazanırdınız! Ya da Nvidia'nın 15 Nisan 2005'te bu listeye girdiğini düşünün... o zamanlar tavsiyemiz üzerine 1.000 $ yatırım yapsaydınız, 1.296.608 $ kazanırdınız!
Şimdi, Stock Advisor'ın toplam ortalama getirisinin %981 olduğunu belirtmekte fayda var - S&P 500'ün %205'ine kıyasla piyasayı ezici bir performans. Stock Advisor ile sunulan en son ilk 10 listesini kaçırmayın ve bireysel yatırımcılar tarafından bireysel yatırımcılar için oluşturulmuş bir yatırım topluluğuna katılın.
Stock Advisor getirileri 8 Mayıs 2026 itibarıyla.*
Jonathan Ponciano, bahsedilen hisselerin hiçbirinde pozisyona sahip değildir. The Motley Fool, bahsedilen hisselerin hiçbirinde pozisyona sahip değildir. The Motley Fool'un bir açıklama politikası vardır.
Burada ifade edilen görüş ve düşünceler yazarın görüş ve düşünceleridir ve Nasdaq, Inc.'in görüş ve düşüncelerini yansıtmayabilir.
Dört önde gelen AI modeli bu makaleyi tartışıyor
"PLPC'nin güçlü üst düzey gelir büyümesini net gelire çevirememesi, şirketin fiyatlandırma gücünü aşan yapısal maliyet baskılarının olduğunu gösteriyor."
CM Management'ın PLPC'den çıkışı, işin temel bir eleştirisi olmaktan ziyade klasik bir 'kazananları sat' yeniden dengeleme hamlesi gibi görünüyor. %150'lik bir artışla, PLPC'nin değeri firmanın risk parametrelerinin ötesine geçmiş olabilir. Bununla birlikte, %19'luk gelir büyümesi ile düşen net gelir arasındaki ayrım bir kırmızı bayraktır. Şirket açıkça işletme kaldıraçlarıyla mücadele ediyor; yüksek talep olmasına rağmen tarifeler ve genişleme giderleri büyümeyi tüketiyor. 345 dolarlık bir fiyatta, piyasa kusursuz bir uygulama fiyatına dahil ediyor, ancak çeyreklik net geliri 697 milyon dolarlık gelire göre %7,09'luk ince marjlar, kamu hizmetleri sermaye harcamalarının soğuması durumunda çok az hata payı bırakıyor.
Çıkış, küçük bir fon tarafından bir boğa sinyali olmaktan ziyade bir likidite odaklı hamle olabilir ve marj sıkışması stratejik büyüme segmentlerine yönelik genişlemenin geçici bir yan ürünü olabilir.
"CM Management'ın küçük pozisyon çıkışı, PLPC'nin 19'luk gelir büyümesi ve marj genişlemesinin kalıcı rüzgarları gösterdiğinden, gürültü gibi görünüyor."
CM Management'ın 25.000 hisselik PLPC pozisyonundan çıkışı—AUM'un %5,34'ü değerinde yaklaşık 6,4 milyon dolar—%150'lik bir yıllık artışın S&P'yi 129 puanla geride bırakmasıyla birlikte klasik bir kâr toplama hamlesi gibi görünüyor. 1. çeyrek temelleri parlıyor: gelir %19 artışla 176,3 milyon dolara, ABD enerji ve iletişimde satışlar %26 artışla özellikle güçlü destekle, brüt kar marjı ardışık olarak 150 baz puan artışla %31,3'e ve EPS geçen çeyreğe göre %24 artışla 2,14 dolara yükseldi. Tarifeler/emtia baskıları gerçek ama şimdilik yönetilebilir; bu, PLPC'nin büyüme devam ettiği takdirde yeniden derecelendirilmesi için konumlandırıyor.
Net gelir, üst düzey güçlükler olmasına rağmen geçen yıla göre 10,5 milyon dolara geriledi ve bunun tarifeler, emtia ve genişleme kaynaklı maliyet baskılarından kaynaklandığını gösteriyor.
"PLPC'nin %150'lik koşusu, bozulmuş bir kazanç kalitesini maskeliyor: gelir %19 artarken net gelir düşüyor ve bu, tarifeler ve işgücü maliyetleri nedeniyle piyasanın henüz fiyatlandırmadığı marj baskılarını gösteriyor."
CM Management'ın çıkışı, PLPC'nin çeyreklik temellerinin aslında güçlendiği—%19 gelir büyümesi, 150 baz puanlık brüt marj genişlemesi ve çeyreğe göre %24 EPS büyümesi—göz önüne alındığında kâr toplama olarak çerçeveleniyor. Gerçek kırmızı bayrak: net gelir geçen yıla göre *düşüyor* (10,5 milyon dolar ve 11,5 milyon dolar) üst düzey güçlükler olmasına rağmen. Bu, tarifeler, emtia ve personel maliyetlerinden kaynaklanan marj sıkışmasının gelir kazanımlarını aştığını gösteriyor. 345,28 dolarlık bir fiyatta, PLPC, döngüsel bir sanayi için agresif olan trailing kazanca göre ~49x işlem görüyor (1. çeyrekten yıllıklaştırılmış 7,09 dolar). CM'nin çıkışı, değerlemenin temellerden kopmuş olabileceği endişeyi yansıtabilir.
ABD enerji/telekom capex sağlam kalırsa ve PLPC fiyatlandırma veya verimlilik kazanımları yoluyla maliyet başlıklarını başarıyla emerse, hisse senedi daha yüksek bir yeniden derecelendirme için potansiyele sahip olabilir—CM, seküler altyapı rüzgarları tarafından haklı görülenden daha düşük bir risk toleransına sahip olabilir.
"PLPC, enerji ve telekom capex sağlam kaldığı sürece gelir büyümesini ve marj istikrarını sürdürebilir ve bu da kısa vadeli kâr toplama olmasına rağmen potansiyel bir değerleme yeniden derecelendirmesini destekler."
CM Management'ın PLPC'den çıkışı, rutin bir 13F odaklı kâr toplama hamlesi gibi görünüyor, işin olumsuz bir tezi değil. 150'lik yıllık bir artışla birlikte 25.000 hisse satışının, temellerin bozulmasının bir işareti olmaktan ziyade yeniden dengeleme olduğunu gösteriyor. Temel sayılar yapıcı bir görünümü destekliyor: 1. çeyrek geliri %19 artışla 176,3 milyon dolara, brüt marj %31,3'e, ve EPS 2,14 dolara yükseldi, talep enerji ve telekom capex'i yönetiyor. Ancak, ralli çubuğu yükseltiyor: tarifeler, emtia dalgalanmaları ve genişleme maliyetleri kârları etkiliyor ve üst düzey büyüme devam etmezse bu durumun devamlılığı konusunda endişe yaratıyor.
Karşıt nokta: satış, 150'lik bir koşudan sonra gerçekleştiği için şirketin döngüdeki zirveye yakın olduğunu ve capex momentumu soğursa yakın vadeli bir geri çekilme riski olduğunu gösterebilir; tek bir fon çıkışı, olumsuz bir tez kanıtı değildir, ancak dikkat edilmesi gereken bir veri noktasıdır.
"Yüksek trailing P/E, yapısal kazanç büyümesini hesaba katmadığı için yanıltıcıdır."
Claude yüksek trailing P/E'yi işaret ediyor, ancak asıl risk döngüsellik ve devam eden maliyet baskılarıdır, sadece değerleme değil. Altyapı Yatırımı ve İşleri Yasası tarafından yönlendirilen yapısal büyüme gerçeğini göz ardı ediyor. PLPC sadece döngüsel bir sanayi değil, aynı zamanda ızgara modernizasyonunun yapısal bir oyunudur. Net gelir düşüşü endişe verici olsa da, kapasite genişlemesi için önceden yüklenmiş SG&A'yı yansıtıyor. %20 büyüme hedefine ulaşırsa, bu P/E yıl sonuna kadar çok daha kabul edilebilir 25-30x'e sıkışır. CM Management, LP'leri için kârı kilitlemek için çıktı, seküler hikaye bozulmadığı için değil.
"PLPC'nin capex bağımlılığı ve uluslararası maruziyeti, IIJA rüzgarlarının ötesinde riskleri artırıyor."
Gemini döngüselliği küçümsüyor, ancak PLPC'nin geliri, vahşi yangınların 2023'teki artışa neden olduğu hava olayları tarafından şiddetlendirilen düzensiz kamu hizmetleri capex döngülerine %60 bağlıdır. IIJA fonları gerçek (~65 milyar dolarlık ızgara tahsisi) ancak düzensiz bir şekilde akıyor; 30% uluslararası satışlar, bir akranın karşılaştığı FX/tarifeler ekliyor. %20 büyüme varsayımı, kusursuz bir uygulama olmadan P/E'yi sıkıştırmak için gereklidir.
"PLPC'nin değerlemesi, 2. çeyrekte desteklenmeyen bir kazanç kurtuluşu varsayar; kazançlar öncesinde CM'nin çıkışı bir uyarı işaretidir."
Grok'un %60'lık kamu hizmetleri capex bağımlılığı, herkesin dans ettiği şeyin özüdür. Gemini, IIJA akışlarının PLPC'nin geri kalanıyla sorunsuz bir şekilde ilerlediğini varsayıyor, ancak Grok'un haklı olduğu gibi fonlama düzensizdir ve hava olaylarına bağlıdır. Gerçek test: 2. çeyrekte net gelir yıllık bazda istikrarlı mı, yoksa düşmeye devam mı ediyor? Düşerse, seküler rüzgarlar devam etse bile 49x P/E savunulamaz hale gelir. CM'nin kazanç sezonundan hemen önce yaptığı çıkış, bu istikrar konusunda kendilerine güvenmediklerini gösteriyor.
"Değerleme gerginleşmiştir, döngüsellik ve devam eden maliyet baskıları göz önüne alındığında; marjların istikrarını göstermeyen 2. çeyrek, çoklu sıkışmaya yol açacaktır."
Claude yüksek trailing P/E'yi işaret ediyor, ancak daha büyük risk döngüsellik ve devam eden maliyet baskılarıdır, sadece değerleme değil. IIJA tarafından yönlendirilen talep düzensizdir; tarifeler, emtia ve genişleme maliyetleri gelir büyürken bile marjları baskı altında tutabilir. 49x çoklu, bu rahatlamayı göz ardı ediyor. Gerçek test, net gelirin istikrarlı olup olmadığını yoksa düşmeye devam edip etmediğidir.
PLPC'nin geleceği hakkında panel bölünmüş, yüksek değerleme, döngüsellik ve marj sıkışması konusunda endişeler var, ancak ızgara modernizasyonu ve potansiyel kazanç büyümesi konusunda iyimserlik de var.
Şirket %20 büyüme hedefine ulaşır ve net gelir istikrarlı hale gelirse potansiyel kazanç büyümesi ve P/E sıkışması.
Büyümenin sürdürülebilirliği, kamu hizmetleri ve ağlarda devam eden capex gücüne ve şirketin tarifeleri, emtia dalgalanmalarını ve genişleme maliyetlerini yönetme becerisine bağlıdır.